المنت سرامیکی

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. المنت سرامیکی

المنت سرامیکی نوعی هیتر گرمایشی  از جنس سرامیک است که در برابر جریان الکتریکی بسیار مقاوم می باشد. در این المنت گرمایشی جریان الکتریکی یا   انرژی برق به گرما تبدیل می شود. و سرامیک به کار رفته در آن را درون یک پوشش فلزی قرار می دهند. در نهایت جریان الکتریکی به وسیله رسانا به سرامیک انتقال پیدا می کند و سرامیک با خاصیت مقاومتی بالایی که دارد از جریان الکتریکی درون خود گرما را به طور یکنواخت ساطع می کن د.در نتیجه پوشش فلزی گرم می شود.

اغلب این نوع المنت جهت گرم کردن محیط و سطح های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و جریان هم رفتی گرما را در محیط پخش می نماید. در مقاله پیش رو قصد داریم تا به طور کامل به معرفی المنت سرامیکی پرداخته و آن را مورد بررسی قرار دهیم تا شما عزیزان با این محصول بیش تر آشنا شوید.

معرفی المنت سرامیکی

المنت سرامیکی همان طور که گفته شد قطعه ای از جنس سرامیک است که انرژی برق را به گرما تبدیل می کند. این نوع المنت از یک هسته از جنس نیکل کروم که با یک یا چند لایه از جنس سرامیک پوشانده شده ساخته می شود. استفاده از این المنت ها باعث پخش یکسان و متعادل گرما در محیط و در نتیجه هدر رفت کم تر انرژی برق می گردد. البته این نوع با المنت های فلزی و سیمی تفاوت هایی دارند.

برای نمونه می توان به طول عمر بیشتر المنت سرامیکی اشاره کرد. همچنین می توان گفت که المنت سرامیکی مانند المنت سیمی نمی سوزد و گرمای متعادل تر و یکنواخت تری را از خود ساطع می کند. این المنت در تماس با مواد آتش زا و انفجاری مثل المنت های سیمی احتمال آتش سوزی را مهیا نمی کند. علت این امر این است که المنت های سرامیکی به میزان المنت های فلزی از خود حرارت ساطع نمی ‌کنند.

ساخت المنت سرامیکی
پس با تماس به دیگر مواد موجب سوختگی نمی شوند. المنت های سیمی طول عمر مشخصی دارند و پس از اتمام آن شکسته شده و از بین می ‌روند. اما المنت های سرامیکی دچار ترک خوردگی یا شکستگی نمی ‌شوند و در نتیجه دوام بسیار بالایی دارند. البته توجه داشته باشید که نباید فشار بسیار زیادی به این المنت ها وارد کنید. المنت هایی که در ابزار هایی مثل اتو مو سرامیکی به کار رفتند المنت های سرامیکی هستند.

همچنین از المنت های سرامیکی می توان در صنایع مختلف برای تولید گرما و مصارف خانگی دیگر نیز بهره برد. سرامیک صنعتی ابزاری بسیار کاربردی جهت اعمال گرما روی سطوح پلاستیکی و فلزی هستند و در مواردی مانند خشک کردن برای به دست آوردن پودر آن یا رطوبت گیری می توان از آن ها استفاده کرد. انواع مختلفی از المنت های سرامیکی با توجه به نوع کاربردشان در انواع کامل متنوعی موجود هستند.

برای نمونه می ‌توان به سشوار های صنعتی اشاره کرد که المنت های سرامیکی در آن استفاده شده است. جالب است بدانید که در سشوار های صنعتی باید حتماً از المنت های سرامیکی استفاده کرد؛ زیرا این محصول بهترین کاربرد را در فشار های صنعتی دارند. توجه داشته باشید که در سشوار های صنعتی استفاده طولانی مدت از المنت های دیگر باعث کوتاه شدن طول عمر آن ها شده و در حین انجام فرایند المنت ممکن است بسوزد. در نتیجه استفاده از المنت سرامیکی که دوام بالا تری نسبت به سایر المنت ها دارد در اولویت قرار می‌ گیرد.

ویژگی های المنت سرامیکی

در قسمت قبل تا حد زیادی با هیتر سرامیکی آشنا شدیم. حال می ‌خواهیم ویژگی‌ های المنت حرارتی سرامیکی را مورد بررسی قرار دهیم. از مزیت‌ های این نوع المنت می ‌توان به مقاومت حرارتی بالای آن، انتقال گرما به صورت متعادل و یک نواخت، طول عمر بیش تر، استحکام مکانیکی و مقاومت در مقابل شوک های الکتریکی اشاره کرد. این المنت ها کاربرد های صنعتی بسیاری دارند. برای نمونه می توان از آن ها به عنوان هیتر های حرارتی، حرارت دادن به رنگ، استفاده در قسمت بسته بندی، خشک کردن و در قسمت چاپ استفاده کرد.

 المنت ها در لوله تو خالی و فرو رفته یا تخت و مسطح یا به صورت لامپ های مادون قرمز سرامیکی مورد استفاده قرار می گیرند. المنت سرامیکی از بهترین المنت ها هستند و زمانی که جریان برق آن ها وارد می شود تا رسیدن به دمای خاصی از انرژی برق بهره می گیرند. این موضوع باعث ایمنی بالای آن نسبت به انواع المنت های فلزی دیگر است. پس المنت های سرامیکی هسته ای جهت استفاده در غلاف فلزی برای حرارت دادن به گاز ها و مایعات مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین از آن ها در تجهیزاتی که به تعویض مکرر قطعه نیاز دارند بدون نیاز به زه کشی سیستم استفاده می شود.

انواع المنت سرامیکی

در قسمت قبل به طور کامل با المنت های سرامیکی و ویژگی های آن آشنا شدیم. حال می خواهیم انواع آن را معرفی کنیم. انواع المنت سرامیکی شامل المنت سرامیکی گرد، المنت سرامیکی تخت، تسمه ای و هویه می باشد. هر یک از این المنت ها ویژگی های مخصوص به خود را دارند و در صنعت های مختلفی از آن ها استفاده می شود.

ساخت المنت سرامیکی

المنت سرامیکی بر اساس مقاومت در برابر حرارت الکتریکی عمل کرده و به عنوان گرمای حاصل از ماده با مقاومت الکتریکی بالا تحت عنوان جریان تعریف می شود. خروجی حرارتی یک المنت سرامیکی با بار الکتریکی و خاصیت مقاومت آن تعیین می شود. این عنصر در شرایط ایده‌ آل در مقابل جریان مقاومت کرده و گرما تولید می کند که به داخل و بیرون محفظه عملیات حرارتی تابیده می شود. این فرایند در مواقع احتراق بسیار مهم است؛ زیرا صد در صد برق تامین شده المنت سرامیکی از نظر تئوری به گرما تبدیل می شود.

خرید المنت سرامیکی

در مقاله پیش رو به طور کامل به معرفی المنت سرامیکی پرداخته و آن را مورد بررسی قرار دادیم تا شما عزیزان بیش تر با این محصول آشنا شوید. همان طور که گفته شد المنت سرامیکی یکی از پر کاربرد ترین وسایل در نیروگاه ها و صنعت برق می باشد که علاوه بر عبور جریان الکتریکی در مقابل گرمای ایجاد شده توسط عبور جریان مقاومت بالایی از خود نشان می دهد. این سیم ها تحت عنوان المنت ساخته شده و به بازار عرضه می گردند.

المنت سرامیکی یک سیم نیمه هادی بوده که می تواند انواع جریان های الکتریکی را در دما های زیاد از خود عبور دهد. همچنین المنت در مقابل مشتعل شدن و ذوب شدن از خود مقاومت نشان می دهد. از المنت سرامیکی در صنعت های مختلفی استفاده می شود. همچنین می‌توان گفت که قیمت المنت سرامیکی بسیار ارزان بوده و از نظر اقتصادی به صرفه است. جهت سفارش المنت می توانید با کارشناسان ترموهیتر باران در ارتباط باشید.

المنت سرامیکی

المنت سرامیکی با روکش استیل و عایق و سرامیک ساخته می‌شود. این نوع المنت برای گرم کردن قالب، سیلندرهای دستگاه‌های پلاستیک و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد. هیتر سرامیکی یک قطعه سرامیکی مقاوتی است. این المنت در ترموهیتر باران از باکیفیت ترین استیل تهیه می شود و مقاومت نیکل کروم را دارا می باشند. المنت یا هیتر سرامیکی از روکش فلزی و در شکل های مختلف موجود می باشد.

کاربردهای المنت سرامیکی

هیتر سرامیکی کاربردهای مختلفی دارد. از جمله کاربرد این نوع المنت در ماشین آلات پردازش پلاستیک و لاستیک، قالب های تزریق و ضربه ای، ماشین آلات آزمایشگاهی، ماشین آلات بسته بندی و … است. استفاده از این المنت در بخاری های برقی ایمن و قابل حمل بسیار مهم است. با توجه به مقرون به صرفه بودن، جلوگیری از آتش سوزی  و جلوگیری از هدر رفتن انرژی این موضوع حائز اهمیت است. همچنین در سشوارهای صنعتی استفاده از این المنت ضروری و اجباری می باشد.کاربرد دیگر این نوع المنت برای خشک کردن مایعات می باشد.

اجزای المنت سرامیکی

این المنت از اجزای مختلفی با توجه به کارایی و کاربردی که دارد تشکیل شده است. المنت های سرامیکی از غلاف استیل، عایق سرامیکی، سیم نیکل و کروم و … تشکیل شده است. طرز ساخت این المنت  تا حدودی مانند المنت کوئل هیتر است.

المنت سرامیکی

انواع المنت سرامیکی

المنت های سرامیکی در انواع مختلف یک تکه و دو تکه وجود دارند.  این المنت یک تکه همان طرح اولیه است که توسط سازندگان و تولیدکننده  ها طراحی و ساخته می شود  ولی المنت دو تکه معمولا در ابعاد یزرگتر از قطر بیست و یک طراحی و اجرا می شود. از انواع دیگر این نوع المنت المنت ضد زنگ، المنت  ترمینال دار، المنت های تسمه ای، المنت های  هویه، بخاری برقی، المنت های سرامیکی تابشی و …می باشند.

مزیت المنت سرامیکی

المنت های سرامیکی با توجه به نوع طراحی و جنسی که دارند؛ مزایای بسیاری دارند که در ادامه به چند مورد مهم از این مزایا اشاره می کنیم:

  • این المنت ها نسبت به المنت های دیگر طول عمر بیشتری دارند و در برابر ترک خوردگی و شکستگی مقاوم هستند. این المنت ها در صورتی که ضربه بسیار محکمی به آن ها وارد آید می شکنند.
  • این المنت ها گرمای متعادل تری تولید می کنند و از هدر رفتن انرژی جلوگیری میکند. همچنین در صورت تماس با دیگر مواد  و مواد اشتعال زا ایجاد سوختگی نمی کند.
  • هیترهای سرامیکی برخلاف المنت های سیمی آتش نمی گیرند.
  • مزیت دیگر هیترهای سرامیکی این است که در برابر شوک های الکتریکی و حرارتی و استحکام مکانیکی مقاوم هستند.
  • مصرف بهینه برق و گرما از دیگر مزایای هیترهای سرامیکی است.

المنت سرامیکی یکی از المنت های منحصر به فرد است که در نمونه های متنوع وجود دارد. برای سفارش المنت  و یا کسب اطلاعات بیشتر  و مشاوره با ترموهیتر باران تماس بگیرید و یا از طریق فرم ثبت سفارش اقدام نمایید. گروه ترموهیتر باران با افتخار آماده دریافت سفارش های شما عزیزان از سرتاسر کشور عزیزمان ایران است.

ساخت المنت سرامیکی - هیتر سرامیکی-thbaran.com

مطلب مرتبط: المنت چیست در ویکی پدیا

10 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست